Bishops' Diaries

Download 2018 Confirmation dates

This is not a full list of the Bishops' engagements, but includes items that may be of particular interest.

BISHOP OF NEWCASTLE’S DIARY – NOVEMBER 2018

 

1st          9.30am                 Leadership Development Programme

5th         2.00pm                 Shortlist – Archdeacon of Northumberland

6th         8.30am                 Common Purpose

7th         10.30am               Church Commissioners Mission & Pastoral Committee

8th         9.00am                 Archbishop’s Symposium - York

11th       10.30am               Newcastle City – Service of Remembrance

                3.00pm                 Northumberland County Service of Remembrance – Hexham Abbey

12th – 14th                         Bishop’s Staff Residential – Shepherds Dene

14th       5.00pm                 Alnwick Deanery Chapter Meeting

15th       10.00am               Meeting with Chaplains Among Deaf People, Minsteracres

                1.00pm                 Newcastle Cathedral Council

16th -17th                           Bishop’s Council Residential

21st        9.30am                 Common Purpose

22nd/23rd                           Church Commissioners Board of Governors & Residential Meeting

24th       10.00am               Diocesan Synod Forum

25th       10.00am               Christ the King Team Ministry Confirmation

                3.30pm                 Founders & Benefactors Service, Durham Cathedral

26th       12.00noon           MDR, Bishopthorpe

                8.00pm                 St. Andrew’s Women’s Fellowship - Corbridge

27th                                       Ecclesiastical Law Society

28th                                       House of Lords Rural Panel

29th                                       Interviews – Archdeacon of Northumberland

                7.00pm                 Blagdon Dinner

BISHOP OF BERWICK’S DIARY –
NOVEMBER 2018

 

2nd          1.00pm               Appointment Shortlisting Meeting for Bamburgh, Belford & Lucker

6th           7.30am               Holy Communion Cathedral

                  3.00pm               Appointment interviews for Denton

                Evening                                IME 2

7th         11.00am               Ministry Council, London

8th           8.00am               Ministry Division, London

10.30am               Selection Oversight Group, London

                  2.00pm               CPAS Trustees Residential, London

11th       10.45am               Rededication of Ulgham War Memorial, St John’s Church Ulgham

                  6.30pm               100 Year Commemoration of WW1 ending, Alnwick Gardens

12th       10.30am               Bishops & Archdeacons meeting

12th – 14th                         Senior Staff Residential

14th         7.30pm               Licensing of Anthony O’Grady, Newbiggin

16th       10.00am               Impact Strand Steering Group

16th – 17th                         Bishop’s Council Residential

18th       10.00am               Confirmation, St Bartholomew Benton

19th       10.00am               Appointment interviews for Bamburgh, Belford & Lucker

                  7.30pm               Licensing of Mina Munns at William Leech Campus in Lynemouth

20th         9.00am               Appointment interviews for Percy Main & Balkwell

                12.00noon           City Centre Ministers

                  7.15pm               Readers Executive

21st                                        Ministry Division, London

22nd      12.00noon           CPAS Council of Reference, London

24th       10.00am               Diocesan Synod

25th       11.00am               Eucharist, St Andrew, Newcastle

                Evening                                Confirmation Glendale Churches

27th – 28th                         Ampleforth Covenant, Ampleforth Abbey

29th       11.00am               Annual TEI Principals meeting, London